TO ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ SUPER LEAGUE

Μια σχετικά ήσυχη και σχεδόν αδιάφορη ήταν η 5η αγωνιστική χωρίς πολλά γκόλ και με όχι και τόσο καλή εικόνα από τις ομάδες, με τις μόνες αξιοσημείωτες ‘’ανατροπές’’ την γκέλα του Ολυμπιακού με αυτογκόλ στη Λάρισα και στη Νέα Σμύρνη με το Πανιώνιο να γνωρίζει για πρώτη φορά την ήττα για φέτος από την Βέροια.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (0-0)

Ίσως το πιο κακό παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, αναμέτρηση  χωρίς ιδιαίτερες φάσεις με ελάχιστες ευκαιρίες. Στο πρώτο ημίχρονο η νευρικότητα επικράτησε και καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε να προσπαθεί για κάτι. Η μόνη καλή στιγμή ήρθε στο 42’ με κεφαλιά του Μανούσου που έδιωξε τελικά ο Περιστερίδης. Λίγες ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο που τελικά δεν απέδωσαν καρπούς με τον Μανούσο να ξαναπροσπαθεί να βρει τα δίχτυα στο 51’ με κεφαλιά, κάτι που προσπάθησε με τον ίδιο τρόπο και ο Ναδάλες στο 62’. Το παιχνίδι ‘’έκλεισε’’ στην ουσία με την αποβολή του Λίλα στο 89’ αν και ο Γιακουμάκης πήγε να κάνει την ανατροπή στο 92’ βλέποντας όμως τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία Περιστερίδη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Σκόνδρας, Ναδάλες, Κοζορώνης, Λίλα, Κούτρης (70′ Δώνης), Μαμπουλού, Ζάιρο (75′ Βιντάλ), Κόντε (83′ Φερφελής).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Αποστολόπουλος (83′ Γουνδουλάκης), Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο (66′ Στάθης), Μενδρινός (91′ Ντιλαβέρ), Γιακουμάκης, Μανούσος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΒΕΡΟΙΑ (1-2)

Η ‘’Βασίλισσα του Βορρά’’ ύψωσε ανάστημα μέσα στη Ν. Σμύρνη παρά τα προβλήματα και την αλλαγή προπονητή παίρνοντας τους 3 πρώτους βαθμούς . Μια τελείως διαφορετική εικόνα έδειξε εντός του γηπέδου η Βέροια πιέζοντας αρκετά στο πρώτο ημίχρονο τον Πανιώνιο. Στο 12’ ο Ρισβάνης σούταρε προς τα δίχτυα αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι, πράγμα που ίσως έδωσε το προβάδισμα στους Βεροιώτες που 6 λεπτά αργότερα έκαναν το 0-1 με δυνατή κεφαλιά του Βίτι. Στο 22’ άλλη μια καλή ευκαιρία για τη Βέροια με τον Μεληκιώτη να ‘’χαιρετάει’’ τους αμυντικούς του Πανιωνίου και να δίνει στον Αρσε αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε. Στο 41’ ο Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος που προσπάθησε να κάνει το 1-1 αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε. Η απάντηση στη προσπάθεια ήρθε μετά από λίγο όταν ο Βίτι με πλασέ έκανε το 0-2 αφήνοντας έκπληκτη όλη τη ‘’Πλατεία’’. Στην επανάληψη ο Πανιώνιος προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση αλλάζοντας σύστημα και βάζοντας τον Ν’Γκόγκ στη θέση του Φούντα. Στο 53’ και 56’ ο Λοπεθ απέκρουσε κεφαλιά του Ρισβάνη και σουτ του Ν’Γκογκ κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία του και το 0 για τους γηπεδούχους. Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες ο Ν’Γκογκ ανταμείφθηκε αυτή τη φορά με κεφαλιά στο 82’ και μείωσε το σκόρ κάνοντας το 1-2 για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν μέχρι το τέλος να κάνουν την ισοπαλία αλλά μάταια.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Γιαννιώτης, Βλάχος (10′ λ. τρ. Αργυρόπουλος), Ρισβάνης, Οικονόμου, Αντωνιάδης, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (75′ Ολαϊτάν), Μασούντ, Φούντας  (49′ Ν’ Γκογκ), Ανσαριφάρντ.

ΒΕΡΟΙΑ Λόπεθ, Μαλόν, Καλί (73′ Μελίσσης), Μαραγκός, Ναβαλόφσκι, Μπαλάφας, Άρσε (88′ Παπαδόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μεληκιώτης, Βίτι (60′ Παπαστεριανός), Καπετάνος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (0-0)

Μια πολύ άσχημη εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό απέναντι στον όχι και τόσο εξαιρετικό Παναιτωλικό με αποτέλεσμα να του κοστίσει  3 βαθμούς που ύπο άλλες συνθήκες τους ‘’είχε’’ εύκολα. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι Πράσινοι έδειχαν έλλειψη συγκέντρωσης με το Παναιτωλικό να επικρατεί ανενόχλητος στο γήπεδο κάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 2’ στο 5’ και στο 8’, οι Αγρινιώτες απείλησαν τον Παναθηναϊκό κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο δεύτερος να δώσει περισσότερο βάση στην άμυνα προσπαθώντας να κρατήσει το 0 και όχι να σκοράρει . Η ‘’φάση’’ του παιχνιδιού έγινε στο 43’ όταν ο Μπέργκ βγήκε με τη μπάλα έχοντας πίσω τον Λούντ και ο βοηθός Λάμπρου υπέδειξε λανθασμένα θέση οφσαιντ χάνοντας έτσι ο Παναθηναϊκός τη προοπτική του γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
Στο Β’ ημίχρονο οι Πράσινοι έδειξαν να πεισμώνουν κάνοντας φάσεις σε 59’ και 60 με Ιμπάρμπο και Μπέργκ αντίστοιχα. Ο Λούντ συνέχισε να προσπαθεί είτε με σουτ είτε με κεφαλιά αλλά δε κατάφερε να βρει την εστία του Κυριακίδη.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης,Μύγας, Τσοκάνης,Κούσας, Ροντρίγκες, Μάκος, Μάρκο Πάουλο, Κλέσιο (82′ Ρότσα), Ουάρντα (70′ Μουνιός), Φερέιρα, Τομανέ (69′ Μαρκόφσκι).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Στιλ,Μέστο, Ιβανόφ, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Λεντέσμα, Ζέκα, Γουακάσο (65′ Βιγιαφάνιες), Λουντ (74′ Εμποκού),  Μπεργκ, Ιμπάρμπο (82′ Ρινάλντι).

ΠΑΟΚ-ΞΑΝΘΗ (0-0)

Άλλη μια ομάδα μετά τον Πανιώνιο που κάνει το πρώτο της στραβοπάτημα για φέτος είναι ο ΠΑΟΚ που παρόλο που κράτησε το 0-0 δεν έκανε καλό παιχνίδι στη Τούμπα. Οι ευκαιρίες ήρθαν από την αρχη, αλλά ήταν άστοχες με πρώτη σημαντική για τον ΠΑΟΚ στο 8΄ με τον Ροντρίγκες με σουτ που τελικά απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Στη συνέχεια έχουμε προσπάθεια του Κουλούρη στο 9’ με τον Ζιβκοβιτς να αποκρούει και πάλι. Στο 16’ ο Ροντρίγκες προσπάθησε να μπει και πάλι στη περιοχή της Ξάνθης αλλά ο Κάμπος μπήκε στη φάση και σούταρε ψηλά από την εστία. Στο Β’ ημίχρονο έδειξαν να προσπαθούν περισσότερο με σημαντική στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 60’ συνεργασία Πέλκα-Κάμπος που κατέληξε στο δεξί δοκάρι. Στο 61’ έρχεται και η ευκαιρία για τους Ακρίτες με σουτ του Νιέτο το οποίο πέρασε ξυστά από το δοκάρι. Στο 66’ βοηθός και πάλι ο Πέλκας ο οποίος έδωσε στον Ροντρίγκες κι αυτός με κεφαλιά να τη στέλνει προς την εστία αλλά ο Πορτιέρο της Ξάνθης κατάφερε να αποκρούσει. Στο 69’ έρχεται η αποβολή για τον Λάζιτς ο οποίος έχοντας ήδη μια κίτρινη κάρτα, στη προσπάθεια του να κατεβάσει τη μπάλα χτύπησε τον Τζαβέλλα στο πρόσωπο και ο Βάτσιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα του έδειξε την έξοδο αφήνοντας τη Ξάνθη με 10 παίκτες. Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι ευκαιρίες συνεχίζονται και από τις δυο ομάδες τόσο με τον Ροντρίγκες για τον ΠΑΟΚ όσο και με τον Νιέτο για τη Ξάνθη. Οι σημαντικότερες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ ήταν στο τέλος, τόσο στο 83’με πλασέ του Ροντρίγκες που πέρασε δίπλα από το δοκάρι όσο και στο 92’ με Τίαμ και Ροντρίγκες πρωταγωνιστές της φάσης που δε κατάφεραν όμως να νικήσουν τον Ζιβκοβιτς.
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας (αρχ.), Λέοβατς, Τσίμιροτ (Τιάμ 79′), Κάνιας, Μπίσεσβαρ (Πέλκας 46′), Τζάλμα Κάμπος, Ροντρίγκες, Κουλούρης (Αθανασιάδης 59′)
ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Γουάλας (Λ. Ορφανίδης 81′), Φλίσκας (αρχ.), Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Καμαρά, Ντε Λούκας, Νιέτο (Ράνος 90+3′), Λάζιτς, Σολτάνι, Γιουνές (Βασιλακάκης 64′)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (1-0)

Φαίνεται πως η αλλαγή προπονητή δεν ήταν γούρικη μόνο για τη Βέροια αλλά και για τον Ατρόμητο ο οποίος πήρε το πρώτο του τρίποντο απέναντι σ’ έναν Αστέρα που δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο μέχρι τώρα. Στο πρώτο 45ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε περισσότερο την κατοχή με τον Αστέρα να προσπαθεί με αντεπίθεση χωρίς να καταφέρνει κάτι αξιόλογο. Ο Τόνσο προσπάθησε τόσο στο 17’ με ανάποδο ψαλίδι αλλά και στο 24’ με σουτ να κάνει το 1-0 αλλά βρέθηκε αντιμέτωπος με το δοκάρι και τους αμυντικούς της Τρίπολης στις αντίστοιχες φάσεις. Οι Αρκάδες είχαν δυο ευκαιρίες στο 32’ με τους Μάσα και Ιγκλέσιας που κατέληξαν πάνω από το τέρμα του Γκορμπούνοφ. Στο 42’ ήρθε και το γκολ για τους Περιστεριώτες με σουτ του Ούμπιδες. Με τρείς χαμένες ευκαιρίες μπήκε η Τρίπολη στην επανάληψη κυνηγώντας την ισοφάριση: στο 46’ κεφαλιά του Τσουκαλά που βγήκε άουτ, σουτ ξυστά στο δοκάρι στο 48 ‘από το Μάσα και στο 49’ από τον Ιωαννίδη. Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν από τις δυο ομάδες με σημαντικότερη αυτή του Αστέρα με φάση από το κόρνερ και σουτ του Στανισάβλιεβιτς. Το παιχνίδι για τους Αρκάδες τελείωσε με την αποβολή του Ιγκλέσιας μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έσπρωξε τον Παπαδόπουλο. Στο 95’ ο Ούμπιδες θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά κόπηκε από τον Γιαννούλη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Γκορμπούνοφ, Κατράνης (85′ Μπίτολο), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Βασιλείου (52′ Μπάχα), Τόνσο, Λε Ταλέκ (66′ Παπαδόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ Κοσίτσκι, Ίγκορ, Κουρμπέλης, Σεφί (66′ Χαμντανί), Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (63′ Στανισάβλιεβιτς), Μάσα (79′ Γκοντό), Φαρίνια, Ιωαννίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΚΕΡΚΥΡΑ (2-1)

Με πολύ καλή εμφάνιση και τραγικά λάθη της Κέρκυρας ο Λεβαδειακός πήρε τη πρώτη του νίκη. Οι Βοιωτοί έδειξαν από το πρώτο ημίχρονο ότι πήγαιναν για τη νίκη κυνηγώντας το γκολ το οποίο ήρθε στο 20’ με τον Κουτζαβασίλη να γλιστράει μετά το γύρισμα της μπάλας από τον Ντιμιτρόφσκι και τον Σίλβα να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει. Στο 30’ ο Λεβαδειακός έκανε το 2-0 με άλλη μια λάθος φάση του Ντιμιτρόφσκι με τον Κουτζαβασίλη και τον Μάντζιο να σουτάρει από τα πλάγια στην εστία. Η ευκαιρία για τη Κέρκυρα ήρθε στο 35’ με κεφαλιά του Τουράμ που τελικά πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι και την έπιασε ο Μοσχονάς. Ο Τουράμ προσπάθησε και στο β’ημίχρονο να βρεί τα δίχτυα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Σημαντική ευκαιρία για την Κέρκυρα πάλι με τον Τουράμ με πλασέ που απομάκρυνε ο Μεντί. Το γκόλ τελικά ήρθε πριν το τέλος στο 89’ για τους Κερκυραίους με τον Αρναρέλλη. Στο τέλος του παιχνιδιού ο Τουράμ πήγε να κάνει το 2-2 αλλά η μπάλα βρήκε δοκάρι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (68′ Καλτσάς), Μαχαίρας, Σίλβα (73′ Μπελγκαζουανί), Ζεζίνιο (85′ Καραμπουέ), Γιακουμάκης, Μάντζιος

ΚΕΡΚΥΡΑ : Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιμιτρόφκσι (74′ Ανδρεόπουλος), Βενέτης, Ντιόγκο (60′ Αρναρέλλης), Σιόντης, Ντουαλά, Επστάιν, Ζορμπάς (60′ Κόντος), Γεωργίου, Τουράμ

ΑΕΛ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1-0)

Τα ‘’δόντια’’ της έδειξε η Λάρισα στον Ολυμπιακό αποδεικνύοντας ότι ήρθε για να μείνει χωρίς να υπολογίζει κανέναν αντίπαλο. Από την έναρξη του αγώνα η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό, ο οποίος έψαχνε χώρους κυρίως στα πλάγια. Από νωρίς ξεκίνησαν οι φάσεις για τους Λαρισαίους με τον Ναζλίδη στο 6’ και σουτ του Ρέντζα στο 8’. Στο 6’ ο Ελιουνούσι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσαιντ. Στο 20’ παραλίγο να μπει το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους με σουτ του Αναστασόπουλου το οποίο σταμάτησε ο Καμπιάσο με τάκλιν. Στο 37’ ο Μιλοβόγεβιτς με απευθείας φάση ανάγκασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να στείλει τη μπάλα κόρνερ. Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει από το 49’ με κεφαλιά του Φατιόν που έπιασε ο Καπίνο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει χωρίς ρυθμό με τους Λαρισαίους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Στο 80’ ο Καπίνο σταμάτησε κεφαλιά του Ναζλίδη και στο 82’ ο Φορτούνης μετά από εκτέλεση φάουλ βρήκε μπροστά του τον Ξενοδόχοφ. Το γκόλ τελικά ήρθε από τον ίδιο τον Ολυμπιακό αλλά υπέρ της ΑΕΛ στο 92’ όταν ο Κόντορ μετά από πλάγιο έστειλε τη μπάλα στο Γκόλια που ήταν μόνος του εκείνος σούταρε στον Καπίνο ο οποίος κάνοντας ένα σουτ- γύρισμα την έστειλε στον Μιλιβόγεβιτς κι εκείνος προσπαθόντας να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα.

ΑΕΛ Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κοντόρ, Αναστασόπουλος (74′ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81′ Βαρέλα), Αβραάμ (88′ Ντέλετιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Τσιμίκας (63′ Φορτούνης), Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε, Καρντόσο (62′ Πασιένσια).