ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 3-2

Την τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη της σημείωσε η ομάδα μας νικώντας με σκορ 3-2 την ΑΕΛ Καλλονής, στο παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της Super League ΟΠΑΠ.

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι κι ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρίς στο σκορ και πιο συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό όταν μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Ντιγκινί από τα αριστερά, ο τερματοφύλακας της Καλλονής δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα με τον Εμπόου να εκμεταλλεύεται την λανθασμένη απομάκρυνηση και με κοντινή προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Καλλονής.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς στο 20ο λεπτό ο Μανούσος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα αριστερά στην περιοχή του Πανθρακικού και με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Μάνουελ Ρόκα προσπάθησαν να ελέγξουν ξανά το ρυθμό, πράγμα που κατάφεραν, θέλοντας ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν την Καλλονή και να ανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ.

Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 42ο λεπτό με τον Ίγκορ να κερδίζει το πέναλτι μετά από τράβηγμα του Πιπίνη.Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο ίδιος ο Βραζιλιάνος, ο οποίος από τα 11 βήματα ευστόχησε απέναντι στον Χογκ και πέτυχε το 2-1, με το 6ο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τον Πανθρακικός καθώς στο 50’, μετά τη σέντρα που έκανε ο Μπαϊκαρά από τα δεξιά, ο αμυντικός της Καλλονής, Σάββας Τσαμπούρης, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το σκορ να γίνεται πια 3-1 υπέρ της ομάδας της Κομοτηνής.

Ο Πανθρακικός έμοιαζε να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας, ο Μάνουελ Ρόκα έδωσε στους Βιγιαφάνε και Σέτι την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους συμμετοχή με τη φανέλα της ομάδας, αντικαθιστώντας τους Ρομέου και Ίγκορ αντίστοιχα. Στο 73ο λεπτό η Καλλονή κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ηλιάδη, που αποβλήθηκε κιόλας με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφού στη φάση αυτή η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα του Αθανασιάδη. Ο Μανούσος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έτσι η ομάδα της Λέσβου μείωσε σε 3-2.

Ο Πανθρακικός, όμως, αν κι αγωνίστηκε για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις, με 10 ποδοσφαιριστές, κατάφερε να κρατήσει ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή το προβάδισμά του και με τον τρόπο αυτό πανηγύρισε άλλη μια πολύτιμη νίκη, που τον ανεβάζει στους 24 βαθμούς, μετά από 22 αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Χοσέ Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Ηλιάδης, Μελίσσης, Ρομέου (64′ Σέτι), Μπαϊκαρα, Εμπόου, Iγκόρ (69′ Βιγιαφάνε), Ντιγκινί, Τσουμάνης, Χασομέρης (89′ Μπάλντα), Ποτουρίδης.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέγιο,Τσαμπούρης, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς (60′ Ναβάρο), Λεοζίνιο (69′ Μαρσέλο Άλβες), Μανούσος, Μίνγκας, Πιπίνης (55′ Πετρόπουλος).

Ικανοποιημένος για τη νέα εντός έδρας νίκη της ομάδας του παρουσιάστηκε στη συνέντευξη τύπου μετά το παιχνίδι με αντίπαλο την Καλλονή ο Μάνουελ Ρόκα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Πανθρακικού:

«Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις. Ήταν σαν να παίξαμε τρία διαφορετικά παιχνίδια μέσα σε ένα 90λεπτο και φυσικά ο αγωνιστικός χώρος κι η κατάστασή του μας δυσκολεύει αρκετά. Βάλαμε το πρώτο γκολ κι ηρεμήσαμε λίγο, αλλά αμέσως ισοφαριστήκαμε κι ήταν σαν να ξεκινάμε από την αρχή πάλι. Κάθε παιχνίδι μοιάζει με θρίλερ κι ενώ προηγηθήκαμε με 3-1 και κάναμε κάποιες αλλαγές για να κοντρολάρουμε το ματς στη συνέχεια, ήρθε το πέναλτι κι η κόκκινη κάρτα και μέχρι το τέλος δεχθήκαμε πίεση κι αγχωθήκαμε για να πάρουμε τη νίκη. Κερδίσαμε ένα από τους τελικούς που θα δώσουμε ως το φινάλε του πρωταθλήματος κι αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Έχουμε, όμως, πολύ δρόμο ακόμη για να πετύχουμε το στόχο μας».